wtorek, 8 lipca 2008

Bajka



Jest sobie takie miasto leżące gdzieś na końcu świata, w kraju słynnym z przeróżnych dziwactw. Miasto to również jest wielce dziwne, mimo, że graniczy ze stolicą swojego kraju i liczy ponad 20 tys mieszkańców to jest na wskróś "wiejskie". Rządzą tutaj układy, a klika u władzy szykuje nowe przekręty, co więcej pomimo swojej niechlubnej przeszłości władze te są nadal wybierane. Widocznie mieszkańcy lubią taki stan rzeczy.
Pewnego razu grupa radnych postanowiła odwdzięczyć się tym wiernym mieszkańcom. Napisali, więc długi dokument dokument, dumnie nazywając go "Program rewitalizacji". Owi radni zawarli w nim swoje rozległe plany uzdrowienia sytuacji estetycznej miasta. Podali bliski termin realizacji, dziwnie zbieżny z końcem następnej kadencji. Cała rada miejska uchwaliła ów dokument, aby mieszkańcy widzieli jak bardzo władze pracują i jak mają piękne plany do realizacji. Mieli tez nadzieję, że dzięki temu dokumentowi mieszkańcy zrozumieją, że obecni radni będą musieli zostać na następną kadencję.
Niektórzy z mieszkańców, którzy zaczęli czytać dokument przedzierali oczy ze zdumienia. Każdy obszar miasta został rozpisany. Każdy mieszkaniec mógł zobaczyć jak pięknie będzie już za kilka lat w jego okolicy. Pewien obywatel postanowił wypisać najpiękniejsze z tych planów. Oto one:
1. Al. Tysiąclecia/Wojska Polskiego - budowa ścieżek rowerowych,
2. Liceum - budowa zaplecza sportowego
3. Gimnazjum nr 1 i nr 2 - przykrycie przezroczystą kopułą dziedzińca
4. Gimnazjum nr 2 - budowa sali gimnastycznej
5. Stadion miejski - budowa oświetlenia, boiska treningowego o sztucznej nawierzchni
6. Budowa fontanny w parku miejskim
7. Odbudowa willi "Biały Pałac" z przeznaczeniem na cele publiczne, w tym muzeum
8. Odbudowa sali wielofunkcyjnej /kinowej, teatralnej, konferencyjnej/ wraz z zapleczem
9. Dworzec PKP - powiększenie parkingów
10. cytat: Zadania realizacyjne – zakres rzeczowy programu Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Pokolenia”: „Centrum" zlokalizowane powinno być na terenie „starego" Piastowa. Idealnym miejscem byłby teren byłego przedszkola kolejowego przy ulicy J. Popiełuszki. Zasięg działania „Centrum" to teren Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Chemicznego, Wieży Ciśnień i ulicy J. Popiełuszki. W naszej koncepcji priorytetowym działaniem byłoby stworzenie w wieży ciśnień obserwatorium astronomicznego ze średniej klasy teleskopem, a co za tym idzie ścieżki dydaktycznej w kwadracie: Liceum Ogólnokształcące, ul. J. Popiełuszki, wieża ciśnień, budynek byłego przedszkola kolejowego."

Radni nie poprzestali na tym, swój talent bajkopisarski wykorzystali do stworzenia innego dokumentu: "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania". Dlatego też ów nadgorliwy obywatel miasta również postanowił co ciekawsze fragmenty przedstawić:
1. Powiązanie zespołu „Białego Pałacu” z resztą miasta, przez:
a. włączenie go do centrum,
b. połączenie ciągiem pieszo – rowerowym z istniejącym przejściem pod torami kolejowymi i z projektowanym przejściem na przedłużeniu ul. K. Przerwy Tetmajera,
c. powstanie miejsca służącego organizowaniu imprez publicznych, mogących służyć
integracji społeczności, przestrzeni publicznej, na terenach niezainwestowanych, w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu „Białego Pałacu”, przy ciągu pieszo – rowerowym,
2. powstanie systemu ścieżek rowerowych, łączących tereny mieszkaniowe z centrum miasta oraz z terenami usług, w tym usług oświaty.
3. przeznaczenie pod zieleń publiczną oraz usługi sportu i rekreacji terenów położonych wzdłuż rzeki Żbikówki.

I żyli długo i szczęśliwie...

Tekst programu rewitalizacji
Tekst studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania - niestety zniknął.

Brak komentarzy: