czwartek, 21 lutego 2008

Orientacyjny Alleypiast - opis


Wkrótce minie tydzień po bardzo emocjonującym Alleypiaście Orientacyjnym, a więc czas na jego opis.

Głównym celem alleya podczas jego tworzenia, oprócz zapewnienia możliwości sportowej rywalizacji na trasie było zapoznanie zawodników z Ożarowem Mazowieckim i jego tajemnicami. Formułę wyścigu starałem się tak wymyślić, aby nie zniechęcić potencjalnych nowicjuszy w alleypiastowych zmaganiach. Również wczesna godzina wyścigu temu sprzyjała. Niestety mój chytry plan zawiódł przez fatalną pogodę, a właściwie porywisty wicher.




Wyświetl większą mapę

Dziewięciu śmiałków na starcie otrzymało dwie karty:
MANIFEST
KARTA STARTOWA, która zawierała 10 pytań na które odpowiedzi znajdowały się na punktach.

W celu uniemożliwienia zawodnikom zaplanowania trasy już na starcie, postanowiłem usunąć z mapy 5 fragmentów, który następnie należało znaleźć. Wskazówkę na ten temat ukryłem niedaleko mostku na Żbikówce.

ŻBIKÓWKA

Odnalezienie naklejek z fragmentami mapy wymagało umiejętności liczenia do pięciu, co jak się później okazało sprawiało kilku zawodnikom nie lada trudności.
FRAGMENTY


W tym momencie zawodnicy powinni mieć skompletowany cały zestaw startowy i przystępować do frontalnego ataku na Ożarów. Do zdobycia było 10 punktów + waypoint dla chętnych na 10 punkcie. 3 z 10 punktów były nieobowiązkowe i stanowiły bonus w postaci odjęcia 10 minut od czasu końcowego za każdy zrobiony nadmiarowy punkt.

Poniżej opiszę alleyowe punkty w kolejności w jakiej zostały opisane na karcie startowej. Natomiast kolejność ich zdobywania zależała od indywidualnego "widzi mi się" każdego zawodnika.

1. Pomnik

2. Seminarium
Kościół parafialny i seminaryjny pw. NMP Królowej Apostołów oraz zespół klasztorny Pallotynów – Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Klasztor powstał w 1927 r. W 1937 r. rozpoczęto budowę budynku Wyższego Seminarium Duchownego według planów arch. Adolfa Wędrychowskiego. Budowa została dokończona w latach 1945-53 po przerwie spowodowanej II wojną światową. We wrześniu 1939 r, w czasie walki piwnice seminarium były schronieniem ludności cywilnej. W 1944 mieścił się tutaj niemiecki szpital polowy. Pod dachem budynku seminarium znajduje się cytat Nowego Testamentu” Euntes Docete Omnes Gentes” (Idźcie i nauczajcie wszystkie narody)






3. Park
Park powstał z parku krajobrazowego otaczającego kiedyś dwór, który został spalony w 1939 roku. Jednym z jego właścicieli był Stanisław Kierbedź – budowniczy pierwszego żelaznego mostu przez Wisłę w Warszawie. Polana na której stoicie stanowiła kiedyś ogród owocowy.




4. Klasztor
Dom Zakonny Sióstr Urszulanek Szarych, powstał w 1932 roku. Siostry od początku działalności prowadziły bezpłatne nauki dla dzieci wraz z dożywianiem. W czasie wojny budynek był miejsce prowadzenia tajnych kompletów oraz azylem dla osób poszukiwanych przez hitlerowców




5. Pustostan

Na ulicy Poznańskiej znajduje się kilka przedwojennych budynków czynszowych. Prawdopodobnie ten pustostan jest pozostałością po jednej z takich czynszówek



6. Brama kolejowa

Obok ponad stuletnia huta szkła (rok założenia 1901). Obecnie po wykupieniu przez prywatną spółkę, prosperuje dosyć dobrze.



7. Rampa kolejowa

Ożarów uzyskał połączenie kolejowe w 1903 roku.

8. Fabryka Kabli
Fabryka Kabli i Walcownia Miedzi powstały w 1929 roku. Tablica pamiątkowa na cześć ich założyciela znajduje się na budynku przy bramie wjazdowej na teren zakładu.


9. "Skrzyżowanie" strumieni
Znajdujesz się obok Kanału Ożarowskiego. Ma on ponad 70 lat i jest głównym odbiornikiem wód gruntowych gminy Ożarów Mazowiecki. Stanowi on jeden z dopływów Utraty. Długość kanału: 17,48 km


10. Willa
Obok jedna z przedwojennych willi. Powstały one po tym jak w 1911 roku powstała Spółka Akcyjna Miasto-Ogród, która odkupiła od poprzednich właścicieli 60 mórg ziemi i rozparcelowała je na 142 działki.



Meta znajdowała się w miejscu startu, gdzie czekała na zawodników gorąca herbata, a dla najlepszych dyplomy i nagrody.

DYPLOM
WYNIKI

Relacje:
Grześka
Zerozerosevena

Galerie
Z rekonesansu przedalleyowego
Z ustawiania punktów


Brak komentarzy: